ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

Dzisiaj w naszej grupie Wesołe Skrzaty obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk. Ukierunkowanie prozdrowotnych działań edukacyjnych w stronę rozwoju aktywności dziecka jest najlepszą inwestycją w jego dorosłe życie.

Ważną aktywnością, którą pragniemy wyuczyć jako nawykowe działanie jest dbanie o higienę osobistą. Światowy Dzień Mycia Rąk to święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez UNICEF w 2008 roku, jako akcja edukacyjna której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk. Celem obchodów tego Dnia jest uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Zwłaszcza teraz gdy na świecie zmagamy się z wirusem COVID-19, tak ważne jest kształtowanie czynności samoobsługowych i nawyków higienicznych u dzieci. W tym dniu dzieci oglądały krótką scenkę dotyczącą brudnych rąk, słuchały wiersza J. Tuwima pt. „List do dzieci”, rozmawiały z na temat zarazków i bakterii, dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk.

Omówiony został także schemat mycia rąk, który później wszystkie przedszkolaki zastosowały w praktyce. Każde z dzieci samodzielnie i zgodnie z instrukcją umyło swoje ręce. Przedszkolaki wykonywały plakaty oraz prace plastyczne promujące mycie rąk. Dzieci bawiły się również przy piosenkach pt. „Umyć ręce”, „Piosenka o myciu rąk”, oglądały prezentacje multimedialne oraz filmy edukacyjne.

Wykonywały eksperyment pt. „Dlaczego warto myć ręce?”, po którym doszły do wniosku, że brud boi się mydła. Wszystkie zajęcia i zabawy koncentrowały się wokół hasła „Czyste ręce zdrowia więcej!” i miały charakter samodzielnych działań dzieci. Na koniec przedszkolaki składały uroczyste ślubowanie MYCIA RĄK , które zostało uwieńczone własną rączką wyciętą z kolorowego papieru.

Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył dzieciom wielu wrażeń oraz pokazał jak ważne jest mycie rąk szczególnie po skorzystaniu z toalety, po powrocie z podwórka, po kontakcie ze zwierzątkiem, przed jedzeniem. Mamy nadzieję, że od dziś wszyscy będą mieć czyste, lśniące i pachnące mydłem ręce!

Skip to content